Samuti tunnistas komisjon täielikult usaldusväärseks sõltumatu uurija Richard McLareni poolt 2016. aasta lõpus koostatud raporti. Kanadalase McLareni palkas rahvusvaheline antidopingukomisjon (WADA) ning raport järeldas, et Venemaa riikliku dopinguprogrammi kohta on olemas «vastuvaidlematud tõendid».
Kõige tähtsam ROKi distsiplinaarkomisjoni järeldus puudutab aga sportlaste osalust. «Polnud võimalik, et sportlased polnud skeemi hõlmatud. Lisaks olid nad peamised kasusaajad,» teatab komisjon. «Sportlased pidid andma uriinipanga tarbeks puhast uriini, mille kogumine pole võimalik ilma nendepoolse koostööta. Väide, et puhast uriini võidi sportlastelt koguda nende teadmata dopingukontrollide või arstlike läbivaatuste käigus, pole pädev.»
Komisjon märgib ka, et sportlaste koostöö oli vajalik dopinguproovide numbrite (iga proov on tähistatud numbriga, mida teavad ainult dopinguproovi võtja ja andja) teadasaamiseks, et need siis Sotši dopingulaboris ära vahetada. «Dopingukontrollis kogutud uriini vahetamine puhta uriini vastu sai komisjoni hinnangul toimuda ainult ühel põhjusel: vältida positiivset tulemust, mis omakorda viitab, et algne dopinguproov sisaldas keelatud aineid.»
Komisjon: sportlased pidid olema skeemist teadlikud
Komisjon rõhutab, et kõiki tõendeid komplektis vaadates pole võimalikud muud järeldused, kui et dopinguprogramm eksisteeris ja sportlased osalesid seal teadlikult. Karistust – lisaks Sotši tulemuste tühistamisele eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld – põhjendades märgib komisjon, et rikkumised olid ülimalt tõsised.
«Dopinguproovide vahetamise skeem oli läbi aegade üks võikamaid hoope olümpiamängude usaldusväärsuse ja maine pihta. Oleks käsiteldamatu, kui selles skeemis ükskõik millisel moel osalenu saaks tulevikus olümpialiikumises ükskõik millisel moel osaleda. Komisjon rõhutab, et eluaegse diskvalifitseerimise põhjus pole niivõrd ROKi antidopingureeglite rikkumine, vaid vandenõu, mis nakatas ja laastas olümpiamänge halvimal võimalikul moel. Säärases vandenõus osalemine ei tähenda üksnes ROKi antidopingureeglite rikkumist, vaid tegu on põhimõttelise väärkäitumisega, mis kahjustab otseselt olümpiamängude alusväärtuseid.»