Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) meditsiini- ja teadusdirektor Richard Budgett andis Šveitsis pressikonverentsi, mille käigus esitati talle küsimus 2006. aasta Torino olümpiamängude dopinguproovide järeltestimise, täpsemalt Eesti suusataja Kristina Šmigun-Vähi juhtumi kohta.
ROKi meditsiinidirektor selgitas Šmigun-Vähi dopingujuhtumi olukorda (4)
Budgettilt, kes oli pressikonverentsil rääkinud 2008. aasta Pekingi, 2010. aasta Vancouveri ja 2012. aasta Londoni olümpiamängude järeltestimise kohta, päriti, millises seisus on 2006. aasta Torino olümpia dopinguproovide järeltestimine, mille lõppraportit pole jätkuvalt avalikustatud, ja Kristina Šmigun-Vähi juhtum.
«Ma ei saa kahjuks kommenteerida, sest ilmselgelt käivad juriidilised protseduurid, nii et ma ei saa midagi kinnitada või üldse öelda Torino proovide kordusanalüüside kohta,» vastas Budgett.
Viimati ütles ROK Šmigun-Vähi juhtumi kohta midagi sisulist 2016. aasta jaanuaris, kui avaldas kodulehel teate pealkirjaga «Toimunud on Torinos võetud dopinguproovide ulatuslik järeltestimine», milles kirjutati, et «1219 Torino olümpial võetud dopinguproovist järeltestiti 489 proovi Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) poolt akrediteeritud Lausanne'i laboris, kus neid on hoitud pärast võtmist ja olümpiamängudel tegutsenud Orbassano laboris esmast kontrollimist.
Järeltestimine kätkes endas uute ja varasemast paremate tuvastusmeetodite kasutamist. ROK ei saa ja ei kommenteeri antud protsessi täpsemalt ega vasta praegu ühelegi seda puudutavale küsimusele. Edasised teated avaldatakse sobival ajal.»
Budgetti tänasest vastusest ilmneb, et 23 kuud hiljem pole sobiv aeg endiselt käes.
ROK esitas teatavasti Šmigun-Vähile 2013. aasta detsembris kahtlustuse seoses tema 2006. aasta proovidest leituga. «Täpselt kaks kuud tagasi sain teate, et kaheksa aastat tagasi, 2006. aasta Torino OMi käigus ajavahemikul 12.-16. veebruar võetud dopinguproovide uuel kontrollimisel A-proovist ei ole leitud keelatud aineid, kuid väidetavalt leidub selles molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud aine kasutamisest,» kirjutas Šmigun-Vähi 2014. aasta 6. veebruari õhtul tehtud avalduses.
2014 aprillis rääkis toonane Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, et Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu pole B-proovi avatud.
Pärast seda pole kumbki protsessi osapool (nendeks on ROK ja Šmigun-Vähi) juhtumi arengust sisu osas edasiviivaid kommentaare andnud.
Šmigun-Vähi võitis Torino olümpiamängudel kaks kuldmedalit - 7,5+7,5 km suusavahetusega sõidus ja 10 km klassikatehnika eraldistardis.