Kaks taliolümpiat järjest: ka Sotšis röövis FIS Eestilt kahevõistlusmeeskonna

Viljar Voog
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kail Piholt rööviti teist olümpialt järjest võimalus spordipeost osa saada.
Kail Piholt rööviti teist olümpialt järjest võimalus spordipeost osa saada. Foto: Newspix24/SIPA

Rahvusvaheline Suusaliit FIS otsustas vaid veidi rohkem kui kaks kuud enne Pyeongchangi taliolümpiamänge muuta kvalifikatsioonireegleid kahevõistlejatele, mis tähendab, et Eesti saab Lõuna-Koreasse saata vaid kaks sportlast senise nelja asemel. See kõik on kui halb déjà vu, sest ka 2014 Sotši OMi eel visati eestlased ootamatult üle parda.

Juba teist taliolümpiat järjest valmistuvad Eesti Olümpiakomitee ja Suusaliit spordipeoks teadmises, et võistlema pääseb neli meie kahevõistlejat ehk Eesti saab välja panna ka meeskonna. Ja teist korda järjest jätab Rahvusvaheline Suusaliit eestlased pika ninaga.

Tänavu allus FIS suurriikide survele ning suurendas tippkoondise kvoote neljalt sportlaselt viiele. Eestlastele tähendas see jabur otsus (startida saavad viiest sportlasest ikka ainult neli võistluse peale)  kahe olümpiakoha kadumist. Ühtlasi ei saa Eesti enam panna välja võistkonda, ehk meilt rööviti potentsiaalne esikümnekoht.

Ka neli aastat tagasi võeti Eestilt viimasel hetkel ära võimalus meeskond välja panna, kui me jäime ootamatult ilma ühest olümpiakohast. Toona rääkis EOK spordidirektor Martti Raju Postimehele: «Reeglite järgi saab Venemaa igal alal välja panna meeskonna. Rahvusvaheline Suusaliit seda aga ei arvestanud, kui olümpiakohti jagas ja neist neli Eestile andis. Kui selgus, et Venemaa kahevõistlejad tahavad startida ka meeskonnavõistluses ja neil oli normi täitnud vaid üks sportlane, said nad kolm meest juurde ja need kohad võeti kolmelt viimaselt – Eestilt, USA-lt ja Šveitsilt.»

Kui Sotšis jäi seetõttu võistlemata Kail Pihol, siis seekord tuleb OMi ilmselt kõrvalt vaadata ka tema vennal Han-Hendrikul. Senise hooaja põhjal võiks ennustada, et koondise liider Kristjan Ilvese kõrval saab teise olümpiakoha Karl-August Tiirmaa.

Pariisi suveolümpiamängud 26. juulist 11. augustini
Vaata otseülekandeid Kanal 2-st, Duo 5-st, Postimehe veebist ja kuula raadio Kuku kajastusi. Venekeelsetele fännidele pakub põnevust Kanal 7.
Tagasi üles