Saada vihje

Lõplik otsus: Kristina Šmigun-Vähile jäävad olümpiakullad alles (12)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kristina Šmigun-Vähi koos Torino mängudelt võidetud teise olümpiakullaga.
Kristina Šmigun-Vähi koos Torino mängudelt võidetud teise olümpiakullaga. Foto: Raigo Pajula

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teatas, et 2006. aasta Torino taliolümpiamängude proovide järeltestimine on lõppenud, ühtegi positiivset proovi ei leitud ja ühtegi pooleliolevat vaidlust pole. See tähendab, et Kristina Šmigun-Vähile jäävad Torinos võidetud olümpiamedalid alles.

Šmigun-Vähi võitis Torino olümpiamängudel kaks kuldmedalit: 7,5 + 7,5 km suusavahetusega sõidus ja 10 km klassikatehnika eraldistardis.

«ROK kinnitab, et kõikide 2006. aastal Torino olümpiamängudel võetud dopinguproovide järelanalüüsimine on lõpule viidud ja selle käigus ei ilmnenud ainsatki positiivset dopingujuhtumit*. Mingeid käimasolevaid protseduure pole ja see järelanalüüsi protsess on nüüd kindlasti lõppenud,» teatab ROK kodulehel.

«Minu päev on täna päikest täis. Me kõik oleme neid paari lauset kaua oodanud. Mul ei ole midagi lisada - seal on kõik väga selgelt öeldud,» sõnas Šmigun-Vähi Postimehele. Midagi enamat kahekordne olümpiavõitja antud teemal öelda ei soovinud.

*Parandatud, algselt oli tõlge «dopinguproovi».

* * *

ROK esitas Šmigun-Vähile 2013. aasta detsembris kahtlustuse seoses tema 2006. aasta proovidest leituga. «Täpselt kaks kuud tagasi sain teate, et kaheksa aastat tagasi, 2006. aasta Torino OMi käigus ajavahemikul 12.-16. veebruar võetud dopinguproovide uuel kontrollimisel A-proovist ei ole leitud keelatud aineid, kuid väidetavalt leidub selles molekule, mille kaudu on tuletatud kahtlustus keelatud aine kasutamisest,» kirjutas Šmigun-Vähi 2014. aasta 6. veebruari õhtul tehtud avalduses.

2014. aasta aprillis rääkis toonane Eesti Olümpiakomitee president Neinar Seli, et Šmigun-Vähi kaebas A-proovi avamise kohtusse ja seetõttu pole B-proovi avatud. Pärast seda pole kumbki pool (ROK ja Šmigun-Vähi) juhtumi kohta midagi sisulist ei öelnud.

Viimati tuli Šmigun-Vähi juhtum kõrgemal tasemel avalikult teemaks eelmisel nädalal, kui 5. detsembril küsiti pressikonverentsi andnud ROKi meditsiini- ja teadusdirektorilt Richard Budgettilt, kes oli rääkinud 2008. aasta Pekingi, 2010. aasta Vancouveri ja 2012. aasta Londoni olümpiamängude järeltestimise kohta, millises seisus on 2006. aasta Torino olümpia dopinguproovide järeltestimine, sealhulgas Kristina Šmigun-Vähi juhtum, mille lõppraportit pole jätkuvalt avalikustatud.

«Ma ei saa kahjuks kommenteerida, sest ilmselgelt käivad juriidilised protseduurid, nii et ma ei saa midagi kinnitada või üldse öelda Torino proovide kordusanalüüside kohta,» vastas Budgett toona.

Tagasi üles