Montoni olümpiakollektsioon on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale, kuid inspireeritud ka murrangulistest 20ndatest aastatest maailmamoes. Loe lähemalt, kuidas ja millisel kujul jõudsid sellele ajastule omased ideed uude olümpiakollektsiooni.
Palmikud ja Pyeongchang: kuidas sündis uus olümpiakollektsioon? (1)
Alates Londoni olümpiast on Montonis saanud tavaks, et uue olümpiakollektsiooni loomine algab selle teema ja ühendava loo leidmisest. Seekord tuli kõiki disainereid rõõmustav ja innustav lahendus väga kiiresti, juba esimesel nõupidamisel.
“Kuna Pyeongchangi taliolümpia langes täpselt Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva aastale, siis oligi see esimene mõte. Kahekümnendatel aastatel oli ka moekunstis revolutsiooni hõngu. Mõtlesin, et väga tore oleks ühendada see murranguline aeg Eesti rahva ärkamise looga,” ütles Montoni kollektsioonijuht Pille Lauring.
Eelmise sajandi 20ndatel aastatel loobusid naised korsettide ja maani kleitide kandmisest. Moraal muutus vabamaks ja riietus läks mugavamaks. Naisedki hakkasid avalikult sportima ja moepilti lisandusid esimest korda sportimiseks mõeldud rõivad.
Mõeldes kaasaja ja 20ndate aastate ühendamise peale, ei olnud eesmärgiks eelmise sajandi lahendusi lihtsalt olümpiakollektsioonis korrata. “Pigem oli mõte leida sealt inspiratsiooni ja kasutada neid ideid kaasaegsete võtete ning materjalidega,” tõdes Montoni meeste kollektsiooni peadisainer Peeter Rästa.
Kuigi 20ndatel lisandus moepilti kerge, mugav ja võimalusterohke trikotaaž, on materjalid aastatega väga palju muutunud. “Me kanname nii palju elastseid ja venivaid kangaid. Kahekümnendatel aastatel neid ei olnud. Seetõttu olid kõigi rõivaste lõiked tunduvalt avaramad,” lisas Peeter Rästa.
Tänased kerged, hingavad ja mugavad spordiriided on väga kaugel sellest, mis olid kahekümnendatel. “Tegelikult ei saagi aru, et need riided olid sportimiseks. Need nägid üsna šikid välja. Näiteks mehed kandsid triiksärki ja selle peal kardigani ning niimoodi mängiti siis tennist või golfi,” ütles Montoni naiste kollektsiooni disainer Kirthy Kold.
Märka seda, mida pildilt ei näe
“Kindlasti lipuvärvide kombinatsiooni kasutamine on üks nendest pisikestest detailidest, mida võibolla pildi pealt ei näe,” ütles Kirthy Kold.
Näiteks kui olümpiakollektsiooni jopel või mantlil krae üles tõsta, siis tuleb nähtavale sinimustvalge kant.
Tegelikult võib Eesti lipu värvid igalt olümpiakollektsiooni esemelt üles leida. Delikaatsed lipuvärvides triibud on polokudumitel kaeluse ümber, varrukaotstel, samuti püksisäärte sees ning polokleidi ja polosärkide kraeäärtes.
“Me oleme õnnelikud, et meid on õnnistatud niivõrd kaunite värvidega. Nendega on ka disaineril väga hea ümber käia, sest need annavad tootele nii palju juurde,” lisas Montoni naiste kollektsiooni peadisainer Hanna Haring.
Jope ja mantli puhul pole fotodelt näha, et mõlema eseme juurde kuulub ka kapuuts. “Avatseremooniale minnes saab kanda šikimat jopet ilma kapuutsita. Praktiline kapuuts kinnitatakse tõmblukkudega jope või mantli külge, et sportlasel oleks igal ajal mugav, isegi tuulise või külma ilmaga,” selgitas Kirthy Kold.
“Pilte vaadates tuleks kindlasti pöörata tähelepanu ka rõivaste mugavusele,” lisas Hanna Haring. Pole ju tegemist ainult sportlaste paraadvormiga, vaid kõigile Eesti inimestele mõeldud riietega. “Ma olen väga rahul, et iga toode on praktiline ja hästi kombineeritav tavapäraste riietega. Väga erineva stiiliga inimesed leiavad olümpiakollektsioonist endale vajaliku toote,” ütles Hanna Haring.
Peeter Rästa suunaks vaataja tähelepanu sinimustvalge motiiviga tikitud embleemidele. “Kui vaadata vanu pilte, siis sellised embleemid olid 20ndatel väga popid. Ja käpikud on väga kihvt mõte minu meelest. Seal peopesas on Eesti lipu värvides motiiv, mis on lehvitades näha!”
Kõige ainulaadsem ja kõige retrolikum
Kuigi Montoni olümpiakollektsioonis on mitukümmend eset, jääb sealt silma paar huvitavat äärmust, millele tasub tähelepanu pöörata.
Kõige ainulaadsem ese, kui mõelda teiste koondiste riietusele Pyeongchangis, on ilmselt pikendatud kehaosaga kleit. “See on midagi sellist, mille peale teised ei saa kohe mõelda,” ütles Kirthy Kold, sest tegemist on 20ndate tennisekleidist inspireeritud, kuid moderniseeritud siluetiga.
“Heas mõttes kõige retrolikumaks esemeks on kardigan,” arvas Hanna Haring. Sellel kudumil on kõige rohkem 20ndatele aastate moele viitavaid detaile, nagu palmik, rullkrae, vabam vöökoht ja tikitud embleem.
Kõige uuemaks esemeks on üllatuslikult sokid, sest varem ei ole Montoni olümpiakollektsioonid sokke sisaldanud. Lisaks embleemile on soki jalaosal ka sõnum Talented me. “Kui sportlane paneb soki jalga, siis tal on silme ees väike meeldetuletus, kui andekas ta tegelikult on,“ selgitas Hanna Haring.
Lõpuks, kõige rohkem aega ja tööd nõudnud esemena toob Pille Lauring välja naistele mõeldud pika valge mantli. “Sinna me tahtsime väga tuua 20ndate meeleolu, kuid ka tänapäeva, et see ei oleks mingi ajastutruu koopia, mida on raske kanda.” Õige tasakaalu leidmine ajastute vahel nõudis palju disaineritelt palju mõtlemist.
Montoni Pyeongchangi taliolümpiamängude kollektsioon on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ning kannab nimetust „1918“.
Montoni Pyeongchangi kollektsioon on müügil Montoni brändipoodides üle Eesti, e-poes Andmorefashion.com, Tallinki kruiisilaevade Megastar ja Victoria pardal ning Sportlandi kauplustes.