Stockholm pühkis olümpiaunistuse poliitikute kiuste tolmust puhtaks

Rootslased jahivad taliolümpiat. FOTO: Anton Denisov/Sputnik/Scanpix

2026. aasta taliolümpiamängude ja paraolümpiamängude korraldajaks kandideerib jätkuvalt ka Stockholm, ehkki aasta algul liikusid uudised, et rootslased on soovist loobunud. Veebikülg insidethegames.biz väidab, et mitme allika kinnitusel on ROKi liikmed viimastel nädalatel korduvalt rootslastega kohtunud ja need vestlused on olnud viljakad.

Rootsi prantsuskeelse ajalehe Le Nouvelliste teatel ütles ROKi tegevjuht Christophe Dubi neile antud intervjuus, et Stockholm on endiselt üheksa aasta pärast toimuvate mängude võimalik korraldajalinn.

Miks rootslased ikkagi uuesti olümpiat tahavad, kui kaheksa kuu eest anti teada, et sellisest plaanist ollakse loobunud? Väidetavalt on nüüdseks pakkumist muudetud sel moel, et Stockholmi kui omavalitsuse rahaline risk on väiksem, samuti ei kulu korralduseks enam nii palju maksumaksja raha kui esialgses pakkumise puhul. Nüüd peavad Rootsi kandidatuuri kinnitama ka valitsus ja peaminister Stefan Löfven.

Veel juunis kinnitas Stockholmi linnapea Karin Wanngård, et Stockholm ei korralda mänge mitte mingil juhul. Rootsi olümpiakomitee (SOK) hinnangul pealinna poliitikute ümberveenmine võimatu. Wanngårdi sõnu nimetas SOK aga samas enneaegseteks ja ebaselgetel väidetel põhinevateks. Linnapea kuulub sotsiaaldemokraatide ridadesse, kellel on linna juhtivas koalitsioonis enamus.

Stockholm plaanis esialgu korraldada ka 2022. aasta mänge, kuid loobus sellest 2014. aasta jaanuaris, viidates samuti poliitilise toetuse nappusele. Varem on olümpiamängud Rootsi pealinnas toimunud korra, kui 1912. aastal peeti seal suvemängud. Talimängude korraldajaks on püüeldud koguni kuuel korral, ent alati edutult.

ROK avas 2026. aasta mängude kandideerimisprotsessi septembris, seni on huvi üles näidanud Calgary (Kanada), Sion (Šveits), Sapporo (Jaapan) ning väiksemas mahus ka Salt Lake City (USA). Ametlikult hakatakse avaldusi vastu võtma 2018. aasta oktoobris. Kandidaate hirmutab aga kindlasti mitme Euroopa linna saatus, kus olümpiaplaanid on rahvahääletusel maha hääletatud. Viimati tabas selline saatus oktoobrikuus Austria talispordikeskust Innsbrucki.

Tagasi üles
Back