Kui Venemaa sportlased ei tohi Pyeongchangi taliolümpiamängudel Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) otsusega lehvitada ei Venemaa lippu ega kuulata autasustamisel ega üldiselt ka niisamagi kodumaa hümni, siis ühe möönduse ROK siiski tegi – Gangneungi rajatavas Venemaa ametlikus fännimajas tohib embleeme kasutada, vahendab Inside The Games.
ROK teeb venelastele olümpial möönduse (1)
Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) käest riikliku dopinguprogrammi eest karmi karistuse saanud Venemaa sportlased tohivad Pyeongchangis võistelda vaid juhul, kui tõestavad ROKi erikomisjoni ees oma dopingupuhtust. Sportlased võistlevad aga olümpialipu all, esindades koondist «Olümpiasportlased Venemaalt» ning autasustamisel mängitakse neile olümpiahümni.
Embleemiga «OAR» peavad ühtlasi kaetud olema kõik pinnad, kus varem seisis kiri «Venemaa». Sportlaste võistlusriietusel ei tohi olla teisi sõnu või viiteid kodumaale ning ühtlasi ei tohi võistlusriietuse värvid moodustada mingil juhul Venemaa lippu. Samuti ei tohi kanda vähegi Venemaa lippu meenutavaid aksessuaare, näiteks kõrvarõngaid või käevõrusid.
Fännimaja direktori Oleg Rumjantsevi sõnul ei puuduta ROKi reeglid aga Venemaa poolehoidjaid, kes oma sportlastele kaasa elama tulevad, vahendab TASS. «ROKi keeld Venemaa rahvuslikele sümbolitele ei puuduta fänne. Lipuvärvides süda on alati meie sümboliks olnud ning kasutame seda ka fännimajas,» teatas ta.
Pyeongchangi taliolümpiamängud algavad 9. veebruaril.
ROKi täitevkomitee otsus:
- peatada Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.
- Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgides rangeid tingimusi. Sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) all. Nende dressil on kirjas just kiri ja nad võistlevad olümpialipu all. Kõigil tseremooniatel kuulub vajadusel esitamisele olümpiahümn.
- mitte akrediteerida mitte ainsatki Venemaa spordiministeeriumi ametnikku Pyeongchangi taliolümpiamängudele.
- määrata endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.
- eemaldada Sotši taliolümpiamängude orgkomitee tegevjuht Dmitri Tšetnõšenko 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ettevalmistuskomisjoni koosseisust.
- peatada Venemaa Olümpiakomitee presidendi Aleksander Žukovi liikmelisus ROK-is, sest see tuleneb tema ametist.
- ROK jätab endale õiguse võtta edaspidi kasutusele asjakohaseks peetavaid meetmeid kõigi juhtunuga seotud isikute suhtes.
- Venemaa Olümpiakomitee peab hüvitama ROK-ile uurimiste käigus tehtud kulud ning panustama sõltumatu dopingutestide organisatsiooni asutamisse, et kasvaks antidopingusüsteemi ülemaailmne võimekus ja usaldus, kogusummaks 15 miljonit USA dollarit.
- ROK võib Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest. Selle eelduseks on ROKi otsuste täielik austamine ja rakendamine Venemaa Olümpiakomitee poolt. Samuti sealt olümpiamängudele kutsutud sportlaste ja ametnike poolt.
- ROK avaldab täpsed juhised, kuidas nimetatud otsused tuleb ellu viia.