E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaa sai ROKi vastu hävitava võidu

Merili Luuk
Facebook Twitter
Comments 6
Venemaa lippu olümpiamängudel lehvitada ei tohi
Venemaa lippu olümpiamängudel lehvitada ei tohi Foto: David J. Phillip/AP

Rahvusvahelise Spordikohtu (CAS) otsusega pääsevad 28 Venemaa sportlast eluaegsest olümpiakeelust, vahendab TASS. 

Pärast 2015. aasta sügisel Venemaa kohta ilmsiks tulnud dopingukahtlusi palkas rahvusvaheline antidopinguagentuur (WADA) sõltumatu eksperdina toimunut uurima Kanada advokaadi Richard McLareni, kelle raporti hinnangul eksisteeris Venemaal riiklik dopingusüsteem, mille käigus manustati keelatud aineid enam kui 1000-le sportlasele. 

5. detsembril möödunud aastal otsustas ROKi täitevkomitee Moskva antidopingulabori endise juhi ja praeguse vilepuhuja Grigori Rodtšenkovi väidetele toetudes peatada Venemaa Olümpiakomitee liikmelisuse.

See tähendab, et Venemaa koondist Pyeongchangi taliolümpiamängudele võistlema ei lubata, vaid võisteldakse tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» all. Lõuna-Koreas lubatakse startida vaid dopingust puhastel sportlastel ning kui Venemaa esitas ROKile 500 sportlase taotluse, siis olümpiamängudele lubati vaid 169. 

Teiste seas ei lubatud Pyeongchangi võistlema murdmaasuusatajat Sergei Ustjugovit, laskesuusatajat Anton Šipulinit ning lühiraja kiiruisutajat Viktor Ani.

Ühtlasi tühistati paljude sportlaste tulemused Sotši olümpiamängudel ning need, keda ROK süüdistas seotuses Sotši taliolümpiamängude dopinguskeemiga, said ka eluaegse olümpiakeelu. Neist 42 sportlast kaebasid otsuse CASi ning täna teatas CAS, et 28 sportlase osas puuduvad tõendid dopingureeglite rikkumisest. Kõigi nende sportlaste võistluskeelud tühistatakse, ühtlasi jäävad alles nende võidetud medalid ning tulemused Sotši olümpial. 

11 sportlase osas jäi keeld kehtima, kolme sportlase osas langetatakse otsus lähiajal.

Foto: CAS

ROKi täitevkomitee 5. detsembri otsus:

- peatada Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.

- Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgides rangeid tingimusi. Sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) all. Nende dressil on kirjas just kiri ja nad võistlevad olümpialipu all. Kõigil tseremooniatel kuulub vajadusel esitamisele olümpiahümn.

- mitte akrediteerida mitte ainsatki Venemaa spordiministeeriumi ametnikku Pyeongchangi taliolümpiamängudele.

- määrata endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

- eemaldada Sotši taliolümpiamängude orgkomitee tegevjuht Dmitri Tšetnõšenko 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ettevalmistuskomisjoni koosseisust.

- peatada Venemaa Olümpiakomitee presidendi Aleksander Žukovi liikmelisus ROK-is, sest see tuleneb tema ametist.

- ROK jätab endale õiguse võtta edaspidi kasutusele asjakohaseks peetavaid meetmeid kõigi juhtunuga seotud isikute suhtes.

- Venemaa Olümpiakomitee peab hüvitama ROK-ile uurimiste käigus tehtud kulud ning panustama sõltumatu dopingutestide organisatsiooni asutamisse, et kasvaks antidopingusüsteemi ülemaailmne võimekus ja usaldus, kogusummaks 15 miljonit USA dollarit.

- ROK võib Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest. Selle eelduseks on ROKi otsuste täielik austamine ja rakendamine Venemaa Olümpiakomitee poolt. Samuti sealt olümpiamängudele kutsutud sportlaste ja ametnike poolt.

- ROK avaldab täpsed juhised, kuidas nimetatud otsused tuleb ellu viia.

Facebook Twitter
Comments 6

Märksõnad

Tagasi üles