E, 5.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaa tähed tegid olümpiale pääsemiseks viimase meeleheitliku katse

Kristjan Jaak Kangur
Facebook Twitter
Comments
Kuuekordne olümpiavõitja Viktor An jätkab võitlust olümpiale pääsemise nimel.
Kuuekordne olümpiavõitja Viktor An jätkab võitlust olümpiale pääsemise nimel. Foto: Vladimir Pesnya/Sputnik/Scanpix

Kuuekordne olümpiavõitja Viktor An on nende 32 Venemaa sportlase hulgas, kes esitasid Rahvusvahelisele Spordiarbitraažile (CAS) viimase apellatsiooni, lubamaks neid Pyeongchangi olümpiamängudele.

Kõik nimetatud venelased said ROKilt olümpiakeelu, ehkki ükski neist pole kunagi andnud positiivset dopinguproovi. Nad ei läbinud aga Prantsusmaa endise spordiministri Valérie Fourneyroni juhitud komisjoni kontrolli, mis kaalus iga sportlase avaldust olümpialepääsuks eraldi. Enamik keelu saanud sportlastest on praegu kantud niinimetatud «Hertsoginna nimekirja». Selle koondnimetusega kutsutakse tippsportlasi, kellele manustati väidetavalt Sotši mängude eel keelatud ainetest koosnevat kokteili. Nii väidab oma tunnistuses Moskva dopingulabori endine juht, kogu skandaali avalikkuse ette toonud Grigori Rodtšenkov.

Peale Ani on selles nimekirjas veel näiteks murdmaasuusataja Sergei Ustjugov ja laskesuusataja Anton Šipulin, samuti endised NHLi hokimehed Sergei Plotnikov, Anton Belov ja Valeri Nitšuškin. CASi komisjon, mida juhib šveitslane Bernhard Welten, peaks venelaste apellatsiooni üle vaatama homme ja otsusest teada andma esimesel võimalusel.

Samas ei pruugi see sportlaste jaoks midagi muuta, sest ehkki CAS tühistas eelmisel nädalal 28 Venemaa sportlase eluaegse olümpiakeelu ja taastas ühtlasi nende tulemused Sotši mängudel, teatas ROK seepeale, et keeldub ikkagi nimetatud sportlastele olümpiakutset andmast. Ka nende sportlaste edasikaebus võib CASis enne mängude algust veel arutlusele tulla.

Igal juhul läheb otsuse langetamisega väga kiireks, sest mängud algavad kohe-kohe. Nii näiteks on nimekirjas ka iluuisutaja Ksenja Stolbova ning kui juhtub ime ja ta lubatakse tõesti olümpiale, tuleb tal võistlema asuda juba reede hommikul. Mängude ametlik avatseremoonia toimub reede õhtul.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles