Eesti olümpiakoondise arst Mardna: noroviiruse puhang on päris muljetavaldav

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Eesti olümpiakoondise arst Mihkel Mardna.
Eesti olümpiakoondise arst Mihkel Mardna. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Pyeongchangi taliolümpiamängudel on valla pääsenud noroviirus, mis ähvardab ära rikkuda mitmete sportlaste nelja aasta jooksul nähtud vaeva. Eesti koondis on seni – ptui-ptui-ptui – puutumata. Võistkonna arsti Mihkel Mardna sõnul on olemas plaan, mida teha, kui olukord peaks muutuma.

«Lisaks noroviirusele on levimas ka ülemisi hingamisteid ohustavaid viirusi. Ega viiruste levikuga võitlemiseks muid häid lahendusi pole, kui vältida võimalusel rahvarohkeid kogunemisi, näiteks valida sööklas käimiseks rahulikumad ajad, ja desinfitseerida võimalikult sageli käsi. Elementaarseid hügieeninõudeid tuleb eriti täpselt järgida,» rääkis Mardna.

«Olümpiamängudel võistlevad sportlased peavad silmas pidama, et tippvormi jõudes võib nende immuunsüsteem olla pisut nõrgemas seisus ja viirusinfektsioonidele vastuvõtlikum. Õnneks pole seda veel juhtunud, aga kui keegi Eesti teenindavast personalist või sportlastest peaks nakatuma, siis on meil võimalus isoleerimiseks olemas. Nimelt on meil alumises olümpiakülas (Gangneungi olümpiaküla, kus peatuvad eelkõige jääalade sportlased, kunas mägedes paiknevas Pyeongchangi olümpiakülas elavad suusasportlased - toim) varuks üks tuba,» avaldas Mardna. «Valitsev olukord võib nii mõnelegi võistkonnale päris ränga pitseri jätta. Kuuldavasti oli haigusega kimpus ka Soome medalipretendent, laskesuusataja Kaisa Mäkäräinen.»

Kuuendat korda taliolümpiamängudel Eesti koondise arstina töötava Mardna sõnul ei ole ta varasematel olümpiatel nii suure probleemiga kokku puutunud. «Olümpiamängud on suur rahvaste kogunemine ja kõik võib alguse saada vähesest. Me ei tea, kust see noroviirus pärit on - kas Koreast endast või tõid selle külalised Euroopast või mujalt maailmast.

Noroviirus võib levida väga lihtsalt ja kiirelt, eriti rahvarohketes kohtades - näiteks võtad käega ukselingist kinni ja pühid siis sama käega nina ja ongi olemas. Samuti lennureisidel, kus kasutatakse tsirkuleeritavat õhku. Viirushaigusi on ka varasemalt olümpiamängudel nähtud, aga massiline noroviiruse puhang nii suure haigestumiste hulgaga... väikese olümpiaküla kohta on see protsentuaalselt päris muljetavaldav,» ütles Mardna.

Tagasi üles