Pyeongchangi taliolümpiamängude avatseremooniani on jäänud vähem kui 24 tundi ning esimesed võistlused juba käivad. Hommikul tegid otsa lahti curlingu segapaarid ja õhtul toimus meeste normaalmäe suusahüpete kvalifikatsioon. Aga nende võistluste tulemuste kõrval pakub olümpia muudki põnevat statistikat. Veenduge ise!
Statistikapomm nr 3: Veerpalu kaotab olümpiarekordi
47,8 protsenti ehk 1391 sportlast 2912-st Pyeongchangi taliolümpia osalevast sündisid pärast seda, kui oma kaheksandal olümpial võistlev suusahüppaja Noriaki Kasai 1992. aastal Abertvile'is olümpiadebüüdi tegi.
6 olümpiamängudel on murdmaasuusatamises osalenud viis sportlast - Marja-Liisa ja Harri Kirvesniemi (Soome), Jochen Behle (Saksamaa), Sergei Dolidovitš (Valgevene) ja Andrus Veerpalu. Sellest olümpiarekordist jääb Eesti kahekordne olümpiavõitja Pyeongchangis ilmselt ilma, sest kui ei juhtu midagi ootamatut, stardib Dolidovitš ka Lõuna-Koreas ja võtab rekordi 7 osaluskorraga enda nimele.
6 olümpiakulda on murdmaasuusatamises võitnud Norra suusastaar Marit Björgen. Sama on naistest suutnud vaid venelanna Ljubov Jegorova. Pyeongchangis võib Björgen tõusta kõigi aegade edukaimaks. Samuti kõigi aegade vanimaks individuaalse talimängudel kulla võitnud naiseks, sest praegune rekord on 36 aasta ja 222 päevagaa Saksamaa kelgutaja Silke Otto nimel, ent Björgen on juba 37-aastane.
1 sportlane on suutnud freestyle-suusatamises võita kaks olümpiakulda - endine Kanada küngaslaskuja Alexandre Bilodeau (2010 ja 2014 olümpiavõitja), kes on praeguseks tippspordiga lõpparve teinud. Pyeongchangis võib tema kõrvale kerkida 2014. aastal Sotšis naiste küngaslaskumise võitnud rahvuskaaslane Justine Dufour-Lapointe.
3 erineval olümpial on medali võitnud 34-aastane USA lumelauasõitja Kelly Clark, kes sai naiste rennisõidus 2002 kulla ning 2010 ja 2014 pronksi. Ükski teine lumelaudur pole kolmedelt mängudelt medaliga lahkunud, ent Clark sihib Pyeongchangis neljandat. Kui see õnnestub, kerkib ta neljandaks ameeriklaseks üldse, kes suutnud neljalt erinevalt taliolümpialt medali võita (ülejäänud kolm on jäähokimängijad Angela Ruggiero, Jenny Potter ja Julie Chu).
24 olümpiamedalit, mis USA lumelauas võitnud, on kaks korda rohkem vastava arvestuse teise koha omanikust Šveitsist. Kuldmedalite lõikes juhib USA Šveitis ees 10:7.
2 korda järjest on meeste jäähokiturniir lõppenud Kanada võiduga. Kui nad pälvivad kuldmedali ka Pyeongchangis, on tegu esimese kolm olümpiat kestnud võiduseeriaga pärast Nõukogude Liidu nelja järjestikust võitu 1964-1976.
93 meeste jäähokiturniirile registreeritud mängijat 300-st kuuluvad KHL-i klubidesse. Venemaal baseeruva hokiliiga esindatus on selgelt väiksem kui NHLil eelmistel olümpiatel (2010. aastal kuulus NHLi klubidesse 51 ja 2014. aastal 49% meeste jäähokiturniiril osalenutest).
15 riiki on võitnud mäesuusatamises olümpiakulla. Viimati lisandus loetellu Sloveenia 2014 Sotšis tänu Tina Maze slaalomikullale, mida ta jagas täpselt sama aja saanud šveitslanna Dominique Gisiniga.
35 kuldmedalit on Holland läbi aegade võitnud kiiruisutamises. Taliolümpial on ühelt alalt rohkem esikohti ette näidata vaid Norral - 40 murdmaasuusatamise kuldmedalit.