Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

ROKi president paljastas šokeeriva tõe: olümpiamänge ähvardas ärajäämine

Pyeongchangi olümpiamängude avatseremoonia FOTO: Pawel Kopczynski / Reuters

Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach tunnistas, et tänavu talvel toimunud Pyeongchangi taliolümpiamänge ähvardas turvalisuse huvides ärajäämine. Põhjuseks ei midagi uut – Lõuna-Korea ja Põhja-Korea omavahelised pinged.

Eriti ärevaks muutusid ROKi liikmed, kui Põhja-Korea viis sügisel läbi võimsaid tuumakatsetusi. Kuigi Bach kinnitas toona, et olümpia toimumine pole kahtluse all – «Olles riigijuhtidega pidevalt vestelnud, näeme, et olümpia pärast ei ole põhjust muretseda» – avaldas ta nüüd intervjuus CNNile, et Põhja-Korea raketikatsetused muutsid tedagi ärevaks ning mängude pidamine rippus juuksekarva otsas.

Kui lähedal mängude ära jäämine oli? «Väga lähedal,» sõnas Bach ning selgitas, et asi polnud isegi mitte sõjalises tegevuses, vaid turvalisuse tagamises. Näiteks teatasid talle mitmed riigipead, et mängudele ei saa minna, kui sportlaste turvalisus ja heaolu pole garanteeritud. «Ütleme diplomaatiliselt, et need arutelud polnud alati väga kerged.»

Nagu teame, mängud siiski toimusid ja seal osales ka 22 Põhja-Korea sportlast. Avatseremoonial marssisid kaks Koread ühise lipu all, samuti saatis Põhja-Korea mänge ilmestama oma tantsutüdrukud ning Lõuna-Koreasse reisis ka kõrgetasemeline riiklik delegatsioon, kuhu kuulus teiste seas riigijuhi õde Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong. USA-d esindas avatseremoonial asepresident Mike Pence ja lõputseremoonial Trumpi tütar Ivanka.

Pärast olümpiat kohtus Bach isiklikult Põhja-Koreas Kimiga, lubades teha enda poolt kõik, et riik saaks osaleda ka 2020. aasta olümpiamängudel Tokyos ja kaks aastat hiljem Pekingis.

Tagasi üles
Back