PM TOKYOS ⟩ 44 tiitlit! Ajaloo edukaim jalgpallur on nüüd ka olümpiavõitja

Siim Kaasik, Tokyo

Tokyo olümpiamängude jalgpallifinaalis alistas Brasiilia lisaajal 2:1 Hispaania. Brasiilia koondise legendaarsele kaitsjale Dani Alvesele tähistab olümpiavõit karjääri 44. tiitlit.

Finaalile kohaselt ettevaatlikult alanud mängus hakkas juhtuma 38. minutil, kui Hispaania väravavaht Unai Simon lendas liiga optimistlikult tsenderdust klaarima ning ei suutnud pallile pihta saada. Küll aga tabas ta puusaga Matheus Cunhat ning pärast videokorduse ülevaatamist määras kohtunik Brasiilia kasuks penalti. Brasiilia olümpiakoondise üks nimekamaid mängijaid Richarlison saatis 11 meetri punktilt aga palli kõrge kaarega üle värava.

Poolaja lõpus õnnestus Brasiilial siiski juhtima minna. Seda suuresti tänu Hispaania koondise kaitsja Pau Torrese eksimusele. Ka EM-finaalturniiril mänginud kaitsja (kokku oli Hispaania koosseisus kuus EMil käinud jalgpallurit – toim) hüppas karistusalas pallist mööda ning mänguvahend patsatas õnnelikult 22-aastase Cunha jalale. Klubijalgpalli Berliini Herthas mängiv ründaja lõi enda olümpiaturniiri kolmanda värava.

Brasiilia koondise jalgpallurid Matheus Cunha 1:0 väravat tähistamas.
Brasiilia koondise jalgpallurid Matheus Cunha 1:0 väravat tähistamas. Foto: LOIC VENANCE

Hispaania viigivärav sündis kohtumise 61. minutil, kui vahetusest sekkunud Carlos Soleri paremalt äärelt antud ideaalse tsenderduse lõi ühe puutega väravasse Mikel Oyarzabal.

Kuigi normaalaja lõppu näis justkui kindlamini mängivat Brasiilia, olid hoopis hispaanlased need, kelle eikuskilt tekkinud momendid vastastele ohtu kujutasid. 86. minutil lenda Oscar Gili tsenderdus üle jala, kuid maandus vastu Brasiilia väravalatti. Kaks minutit hiljem tabas sama kohta Bryan Gili pommlöök. Olgu lisatud, et Bryan ja Oscar Gil pole vennad. Tegu on Hispaanias väga levinud perenimega.

Malcom.
Malcom. Foto: Anne-christine Poujoulat

Lisaaja avapoolaega mängis paremini Brasiilia, kellel õnnestus Hispaaniale korralik surve peale panna. Hispaanlasi hoidis mängus vaid väravavaht Unai Simon. Ent 108. minutil oli ka tema jõuetu. Lisaajaks mängu sekkunud Malcolm kasutas ära Hispaania kaitsja Luis Douglase valearvestuse ning pääses Simoniga üks-ühele. Simon sai küll Peterburi Zeniidi ründaja löögile jala vahel, kuid pall maandus ikkagi tema väravavõrku. See tabamus osutus ka Brasiilia võiduväravaks.

Seega õnnestus Brasiilial kaitsta viis aastat tagasi võidetud olümpiakulda. Kokku ongi Brasiilia tulnud jalgpalli olümpiavõitjaks kaks korda. Euroopa vutikoondiste kuldmedalipõud olümpialt aga jätkub. Vana Maailma viimane olümpiakuld pärineb 1992. aastast, kui olümpiavõidu teenis kodupubliku ees mänginud Hispaania.

Brasiilia koondisele oli Tokyos saavutatud olümpiavõit silmnähtavalt oluline ning püsti pandi korralik pidu. Võidupeo ansambilt juhtis 38-aastane Dani Alves. Juba enne karjääri esimest olümpiavõitu – viis aastat tagasi ta ei mänginud – oli Alves tiitlite arvult ajaloo edukaim jalgpallur. Olümpiavõiduga kasvas tema trofeede arv juba 44 peale! Teist kohta selles arvestuses hoiab 41 tiitliga Hossam Hassan (Egiptus) ning kolmandat 37 tiitliga Andres Iniesta (Hispaania).

Brasiilia koondis alistas olümpiafinaalis lisaajal 2:1 Hispaania.
Brasiilia koondis alistas olümpiafinaalis lisaajal 2:1 Hispaania. Foto: TIZIANA FABI

Kohtumise tipphetked:

Alagrupiturniiril kaks võitu ja viigi teeninud Brasiilia alistas veerandfinaalis 1:0 Egiptuse ning poolfinaalis 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias 4:1 Mehhiko. Hispaania tuli alagrupiturniirilt läbi võidu ja kahe viigiga. Veerandfinaalis alistas Hispaania lisaajal 5:2 Elevandiluuranniku ning poolfinaalis samuti lisaajal 1:0 Jaapani.

Brasiilia tuleb finaalile vastu valitseva olümpiavõitjana. Viis aastat tagasi Rios peetud kuldmedalimängus alistas Brasiilia Neymari vedamisel penaltiseerias Saksamaa. See on ka nende ainus jalgpalli olümpiakuld. Hispaania mängis viimati olümpiafinaalis 2000. aastal Sydneys, kuid jäi penaltiseerias alla Kamerunile. Jalgpalli olümpiakuld on Hispaanial olemas 1992. aastast, mil kodupubliku ees alistati 3:2 Poola.