Tartlasest suusatreener: hiinlased teevad olümpia murdmaarajal eestlastest parema tulemuse

Postimees Sport
Copy
Endine Hiina koondise suusatreener Vahur Teppan.
Endine Hiina koondise suusatreener Vahur Teppan. Foto: Kristjan Teedema

Kui Vahur Teppan neli aastat tagasi treeneritöö kaugel Hiinamaal vastu võttis, esitati talle ultimaatum, et peab aitama sealsed suusatajad Pekingi taliolümpial medalile. 

«Mida kaugemal oli olümpia, seda rohkem käis see medalijutt ja suures riigis väiksemat eesmärki olla ei saagi,» sõnas Teppan värskes Olümpiaakadeemia taskuhäälingus.

Medalite nimel on Hiina võtnud ette uskumatuid projekte. «Hiina olümpiakomitee poolt leiti 400-500 noort, kellest sõeluti parimad välja. Need saadeti omakorda mitmeks aastaks Soome ja Norrasse treenima. Jutt käib noortest, kes olid tol ajal vanuses 15-16 aastat. Nad polnud lund ega suuski mitte kunagi varem näinud.»

Teppani sõnul jõuabki nüüd kaks poissi sellest ulmelisest projektist reaalselt ka olümpiale.

Saatejuht küsis, et kumb siis saab Pekingi taliolümpial murdmaasuusatamises parema koha: eestlane või hiinlane? Kas tõesti on olukord Eesti suusatamises nii nukker, et juba kaotame suusatamises hiinlastele?

«Minu sisetunne ütleb, et hiinlased teevad murdmaasuusatamises parema tulemuse kui eestlased, kuigi nad pole kaks aastat rahvusvahelises konkurentsis võistelnud,» sõnas Teppan.

Tema sõnul sõitis näiteks Qiang Wang juba paar korda MK-etapil punktikohale ja ta on võimeline vabatehnika sprindis näitama TOP10 eelsõidu aega. Teppan ei imestaks kui ta jõuab sprindis koguni poolfinaali. Seni on ta jäänud veerandfinaalides hätta, kuid Hiinas ei ole rada nii tehniline kui MK-etappidel. 

Teppanit ei üllataks ka see, kui Hiina naised jõuaks distantsisõidus 30 parema hulka.

Neli aastat Hiina murdmaasuusakoondist treeninud Teppani sõnul ootab olümpial sportlasi ees väga keeruline rada. «Füüsiliselt on see väga nõudlik rada ja tõusud on päris pikad,» ütles ta. «Kõige raskemaks teeb olukorra see, et võisteldakse 1650 meetri kõrgusel merepinnast.»

Teppani arvates peab Zhangjiakou suusaradadel valmis olema ka selleks, et tuleb väga külm ja tuuline ilm, mida ta tundis korduvalt omal nahal. «Kui tuuleiilid sealt mägede vahelt peale keerutavad, õhk on kuiv, väljas suured miinuskraadid, siis võib võistlemine olla seal väga ebameeldiv.»

Saatejuht uuris: kas kohati tuleb suusatada tõepoolest liiva peal? «Eelmisel aastal oli päris õudne pilt kui ehitustööd ka veel käisid, esimene laskumine oligi sisuliselt pruuni liiva peal. Sel aastal on loodetavasti lumi palju puhtam,» vastas Teppan.

Täispikkuses saade: 

Pariisi suveolümpiamängud 26. juulist 11. augustini
Vaata otseülekandeid Kanal 2-st, Duo 5-st, Postimehe veebist ja kuula raadio Kuku kajastusi. Venekeelsetele fännidele pakub põnevust Kanal 7.
Tagasi üles