/nginx/o/2022/02/04/14345832t1heb09.jpg)
Sellest, millised lumeolud Zhangjiakou olümpiaorus valitsevad ning kuidas sealsetes jäistes oludes üldse hakkama saada, oleme Postimehes juba kirjutanud. Nüüd keskendume aga biatleetidele, kel tuleb tegusid teha ka lasketiirus.
Meie laskesuusatajatest on kõige kauem Hiinas viibinud Tuuli Tomingas ja Susan Külm, kes maandusid Pekingis eelmisel neljapäeval. Kui Külmal tuli koroonapositiivsena vahepeal neli päeva ka karantiinihotellis veeta, siis Tomingas on saanud juba üle nädala olümpiaradade ja -tiiruga harjuda. Seega, küsigem otse: kuidas tiir tundub?
«Seal on hooti väga tugev tuul, kuid väga märkimisväärseid muutusi siiani päevade lõikes olnud pole ja see on tulnud alati ühelt poolt,» kommenteeris Tomingas.
Esimestel päevadel oli eestlannal keeruline aru saada, kuidas tuuleiilid lasketihedust mõjutavad, kuid viimaste treeningute põhjal võib väita, et tuulelippude ja paranduste järgi on sellestki murekohast nüüdseks läbi näritud.
«Lamades tuleb jälgida lihtsalt tuulelippe, nende järgi saab lasud keskele lükata, kuid püsti lastes hakkab [tuul] kindlasti väga suurt rolli mängima. Kellele sattub suurem puhang, sellel tuleb ka trahve,» oli Tomingas veendunud.
Eksisteerib ka õnnefaktor
Sama aspekti tõi välja ka Rene Zahkna, kel oli eelmisest aastast juba vastav taustainfo tegelikult olemas. Nüüd sai ta sellele lihtsalt kinnitust. «Tuul on üpriski konstantne, aga vahepeal võib tulla järsk puhang, millega pole variantigi lasta. Loodan, et ei lähe nii, et kindel tase on käes ja satun halva stardinumbri pärast valel ajal tiiru. Tuul mängib väga suurt rolli, ilmselt laskeprotsendid väga head ei tule,» tõi ta mängu õnnefaktori.
Oma seitsmendal olümpial olev treener Indrek Tobreluts kinnitas sportlaste juttu. «Isegi kui muidu on tuul rahulik olnud, siis tiirus on seda alati. Senised päevad on see alati vasakult paremale puhunud, ega see väga kerge tiir pole,» sõnas ta kogemuse pealt.
Lisaks nõustus juhendaja Zahkna jutuga, et valel ajal tiiru sattudes võibki võistluse, sõltumata sellest, kuidas suusarajal oled esinenud, lihtsalt maha kanda. «Püsti tiirus hakkab see lugema, mis hetkel tiiru sattud. Õnnefaktor on siin keskmisest suurem,» sõnas ta, kuid lisas, et õnnejumalanna karmi (või helde) eest pole Pekingis keegi kaitstud. «See mõjutab kõiki laskjaid.»
Lisaks tuulele tuleb biatleetidel Zhangjiakous arvestada ka külmaga, sest nende hilisemad stardid toimuvad pärast päikeseloojangut, mil termomeetripügal läheneb –20-le.
Säärane pakane muudab raskemaks nii suusatamise kui ka laskmise, sest jäätunud sõrmega korralikku eel- ja järelpäästmist teha ei saa. Mõningatel koondistel on kasutada ka n-ö isesoojenevad kindad, kuid eestlastel mitte.
«Tuleb kehaga lihtsalt ise piisavalt sooja toota,» kostis eelmisel olümpial veel murdmaamehena tegusid teinud Raido Ränkel, kui temalt võimalike soojatrikkide kohta uuriti. Zahkna vastas sama küsimuse peale, et appi tuleb võtta ka vanad head tiirueelsed käteringid, mis vere taas ringlema panevad.
«Muidu lähed jäätunud sõrmedega laskma ja päästikutunnetus kaob ära. Pärast siis imestad, et sihtisin ju hästi. Lamades on hästi tähtis päästmise lõpufaas. See peab tulema sujuvalt. Kui sa päästikut ei tunneta, siis see on raske,» sõnas ta.
Laskesuusatajate ajakava Pekingis
Laupäev, 05.02
4 x 6 km segateatesõit (Regina Oja, Tuuli Tomingas, Rene Zahkna, Kristo Siimer)
Esmaspäev, 07.02
Naiste 15 km individuaaldistants (Regina Oja, Tuuli Tomingas, Johanna Talihärm, Susan Külm)
Teisipäev, 08.02
Meeste 20 km individuaaldistants (Rene Zahkna, Kalev Ermits, Kristo Siimer, Raido Ränkel)
Reede, 11.02
Naiste 7,5 km sprindidistants (Regina Oja, Tuuli Tomingas, Johanna Talihärm, Susan Külm)
Laupäev, 12.02
Meeste 10 km sprindidistants (Rene Zahkna, Kalev Ermits, Kristo Siimer, Raido Ränkel)
Pühapäev, 13.02
Meeste ja naiste jälitussõitu (kvalifitseerumiseks vaja jõuda sprindis 60 parema sekka)
Teisipäev, 15.02
Meeste 4 x 7,5 km teatesõit (Rene Zahkna, Kalev Ermits, Kristo Siimer, Raido Ränkel)
Kolmapäev, 16.02
Naiste 4 x 5 km teatesõit (Regina Oja, Tuuli Tomingas, Johanna Talihärm, Susan Külm)
Reede, 18.02
Meeste ühisstart (30 paremat)
Laupäev, 19.02
Naiste ühisstart (30 paremat)