Ameerika Ühendriikides hoitakse praegu hinge kinni, et nende põhiline superstaar teist olümpiat järjest ootustelatti kolinaga maha ei ajaks.
Jutt käib siis mäesuusakuningannast Mikaela Shiffrinist, kelle kullaunistus suurslaalomis jõudis kesta vaid kümme sekundit. Ameeriklanna oli ennast äsja stardiväravast välja tõuganud, kui kaotas paremkurvist väljudes vasaku suusa üle ootamatult kontrolli.
Ta küll üritas keha kallutades olukorda päästa, kuid vuhises ikkagi, puus mööda mäenõlva, järgmisest väravast mööda. Ja oligi kõik: tiitlikaitsja diskvalifitseeriti.
«Mul õnnestus äkki nii viis (tegelikult seitse – K.J.) väravat sõita ja siis see juhtus ehk sisuliselt sai päev minu jaoks läbi enne kui jõudis alata,» ei varjanud Shiffrin meediaalas oma pettumust. «Tegelikult tundsin ma, et mul oli stardis kohe õige mentaliteet ja nende viie kurvi üle tunnen ma samamoodi uhkust, kuid kokkuvõttes on see ikkagi suur pettumus.»
Mis läks valesti?
Kui ameeriklannalt uuriti, mis siis ikkagi valesti läks, tõmbus ta nägu muigele. «Võiksime minna ajas tagasi Soldenisse (oktoobrikuine MK-etapp – K.J.), kus mul tuli treenimise asemel hoopis seljavigastuse ravimisega tegeleda. Võiksime minna tagasi ka mu kümnepäevasesse karantiiniperioodi [detsembris], kui ma ei saanud samamoodi võistelda. Võiksime näpuga näidata väga paljudele kohtadele ja otsida süüdlast, kuid kõige lihtsam on vast öelda, et ma suusatasin täna paar väga head kurvi ja seejärel ühe halva ning maksin selle eest kohe kõige kõrgemat tasu,» sõnas Shriffin.
Kuna ta oli sel alal tiitlikaitsja, lootis nii Shriffin ise kui ka tuhanded ameeriklased suurslaalomist medalit, kui mitte kuldset. Seda ei tulnud, kuid mäesuusakuninganna jaht neljandale olümpiamedalile jätkub, sest tal on Pekingis kavas veel neli starti. Nende seas on ka kolmapäevane slaalom, kus teda peetakse kõige suuremaks kullasoosikuks.
«Surusin kõvasti ja läksingi ründama, kuid see üks viga... vahel nii juhtub, kui lähed suruma. Ma ei kuku just liiga tihti ja olen kõvasti töötanud, et oma pöördeid õigesti ajastada, seega ei uskunud, et see võiks saada mulle saatuslikuks. Mul tuleb see aga lihtsalt selja taha jätta, sest väga palju on veel ees,» vaatas ka ameeriklanna juba järgmiste startide poole.
Tuul võib plaane rikkuda
Samas pole Yanqingi nõlvadel midagi kindlat, kuna olümpiaradadel võib ootamatult kaarte segada ka ilmataat. Nimelt puhuvad seal sarnaselt Pyengchangiga tugevad tuuleiilid, kuid kui Lõuna-Koreas olid need vähemalt stabiilsed ja ennustatavad, siis Hiinas võib maruhoog välja hüpata praktiliselt ei kusagilt.
«Sa võid teha kõik õigesti, kuid ühel hetkel tulebki lihtsalt tuul ja ongi kõik. Meie saame kontrollida ainult seda, mis on meie võimuses ning kui nõnda juhtub, siis lihtsalt üritada olla mitte liiga pettunud,» lausus Shriffin enne siinseid võistlusi, mil krimpsutas nina ka selle üle, et Covid-ist tulenevalt ühtegi testvõistlust olümpianõlvadel ei peetud.
Juhtlõigus välja toodud teise järjestikuse olümpia all pidasime silmas Tokyo suveolümpiat, kus ameeriklaste põhitähelepanu oli koondunud iluvõimleja Simone Bilesi peale, kellest pidanuks saama nende (kuld)medalimasin, ent kes ei pidanud psühholoogilisele pingele vastu ning piirdus lõpuks kahe poodiumikohaga.