SKANDAAL 23 ujujat jäid dopinguga vahele, aga pääsesid olümpiale. Nad võitsid kulda ja karda

Henry Lääne
, Sporditoimetuse juht
Copy
Kahekordne olümpiavõitja Zhang Yufei oli üks neist, kes andis positiivse dopinguproovi.
Kahekordne olümpiavõitja Zhang Yufei oli üks neist, kes andis positiivse dopinguproovi. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

New York Timesi (NYT) teatel andsid 23 Hiina ujujat kolm aastat tagasi positiivseks osutunud dopinguproovi, ent said sellegipoolest osaleda 2021. aasta Tokyo OMil.

Sportlased olid proovide järgi tarvitanud trimetasidiini, mis kaitseb intensiivse soorituse ajal südant ja aju. Hiina antidopinguagentuuri sõnul ei manustanud ujujad dopingut tahtlikult, kogus oli väike ja seetõttu ei karistatud neid kuidagi.

Antidopingu teatel ööbisid keelatud ainega vahele jäänud sportlased võistluse ajal hotellis, mille köögist leiti trimetasidiini.

Sealjuures olid positiivseks osutunud proovide andjate seas mitu maailma tippu. Näiteks Zhang Yufei, kes võitis Tokyost kaks kuld- ja kaks hõbemedalit, ja ühe kulla võitnud Wang Shun.

Maailma antidopinguagentuur WADA uuris-puuris Hiina ametivendade raportit põhjalikult ega sekkunud, kuna neil polnud selleks tõestusmaterjali.

Pariisi suveolümpiamängud 26. juulist 11. augustini
Vaata otseülekandeid Kanal 2-st, Duo 5-st, Postimehe veebist ja kuula raadio Kuku kajastusi. Venekeelsetele fännidele pakub põnevust Kanal 7.
Tagasi üles