Galerii Esitleti Eesti sportlaste olümpiarõivaid (5)

Uuendatud 6. mai 2024, 15:59
Copy

Eesti Olümpiakomitee esitles moelooja Reet Ausi rõivaid, mida Eesti sportlased kannavad olümpiamängudel. 

Moelooja Reet Ausi disainitud Team Estonia kollektsioon spetsiaalselt Pariisi olümpiamängudeks on valminud ringdisaini põhimõttel. Kollektsioonis on spetsiaalselt välja töötatud 100 protsenti ümbertöödeldud teksatooted ja Upmade'i sertifitseeritud taaskasutuse T-särgid.

Värskelt Bangladeshis rõivaste tootmisprotsessi jälgimas käinud Aus selgitas Fotografiskas toimunud rõivaesitlusel, et Team Estoniale töötati välja täiesti uut tüüpi teksakangas.

«See kangas on loodud 100 protsenti ümbertöödeldud kiust, millest 50 protsenti tootmisjäägid ja 50 protsenti tselluloosi jäägid. Teine osa kollektsioonist ehk T-särgid on tehtud tööstuslikku väärtustava taaskasutuse põhimõtte alusel, kasutades tootmisest ülejäävaid kangaid. Selle kollektsiooni iva on teha rõivaid nii, et keskkonna mõju oleks minimaalne või olemasolevat probleemi lahendav. Mul on hea meel, et on organisatsioone, kes meiega kaasa mõtlevad,» ütles Aus.

Seejuures on Ausil olümpiaga ka eriline kokkupuude – tema ema Linda Roos-Himma disainis 1980. aasta Tallinna olümpiapurjeregatiks rahutuvidega siidrätiku. «Sellest on inspireeritud ka meie rahutuvidega T-särk. See teeb selle kollektsiooni disainimise minu jaoks veelgi olulisemaks,» lausus Aus.

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnas, et keskkonnamõju vähendamine on olümpialiikumisele väga oluline. «Rahvusvaheline Olümpiakomitee on viimastel aastatel rõhutanud meie ökoloogilise jalajälje olulisust ning maailmale vajalike ressursside säästmist. Nõnda oli meie riidekollektsiooni jaoks esmane kriteerium see, et leiaksime viisi rõivaste taaskasutamiseks. Reet Aus on tuntud mitte ainult Eestis, vaid ka maailmas oma taaskasutuspõhimõtte poolest ning meil on väga hea meel, et ta meile sellise kollektsiooni visandas. Loodame, et mõnus olümpiaelevus aitab meie sportlastel Pariisis hästi esineda ning meie riided ja mündid on olümpia väärilised,» ütles Sõõrumaa.

Samal sündmusel esitles Eesti Pank ka hõbemünti, mis on pühendatud Eesti koondise sportlaste osalemisele Pariisis.

 Olümpiamüntide emiteerimine on Eesti Panga pikaajaline traditsioon, mis sai alguse juba 1992. aastal. Kokku on keskpank välja andnud tosin olümpiamünti.

Eestile juba varem Londoni suveolümpiamängude ja Pekingi taliolümpiamängude mündi kujundanud Liis Dvorjanski visandatud hõbemündil on kujutatud valguse sillerdust veel ja kuma taevas, mis moodustavad Eiffeli torni silueti. Kujutis tipneb päikesekettaga, meie kõigi eluenergia allikaga, mis juhatab sportlased õigele sihile – medalini. «Ma soovin, et münt meenutaks sportlastele, et tee medalini on neile sillutatud,» ütles Dvorjanski.

Meenemünti saab osta Eesti Pangast.

2024. aasta suveolümpiamängud toimuvad 26. juulist 11. augustini Pariisis. Praeguse seisuga osaleb olümpial 14 Eesti sportlast.

Pariisi suveolümpiamängud 26. juulist 11. augustini
Vaata otseülekandeid Kanal 2-st, Duo 5-st, Postimehe veebist ja kuula raadio Kuku kajastusi. Venekeelsetele fännidele pakub põnevust Kanal 7.
Tagasi üles