Nelli Differtist sai kolmas olümpial individuaalselt esinelikusse jõudnud Eesti vehkleja

Copy
Nelli Differt jõudis Pariisi olümpiamängudel kolme lisaajal saadud võiduga nelja parema hulka.
Nelli Differt jõudis Pariisi olümpiamängudel kolme lisaajal saadud võiduga nelja parema hulka. Foto: Tairo Lutter

Pariisi mängude esimesel täisverelisel võistluspäeval sai Nelli Differtist kolmas olümpial individuaalselt nelja parema hulka jõudnud Eesti vehkleja.

Ehkki kolme aasta eest Tokyos olümpiavõitjaks tulnud Eesti naiskondlikus epees Pariisi turniirile ei kvalifitseerunud, võitles maailma edetabeli punktide põhjal individuaalse koha välja Differt. Ning ta tõestas ütlust, et ka üks on võitlusväljal sõdur.

Kõik tugevamad vehklemisriigid on esindatud kolme võistlejaga, kuid Differt suutis alistada järjest nii Lõuna-Korea, Poola kui ka Itaalia esindaja ning jõudis poolfinaali. Seal tuli vastu võtta kaotus maailma esinumbrilt Man Wai Vivian Kongilt (Hongkong). Pronksimatšis läks ta vastamisi teise Euroopa individuaalkoha saanud ungarlanna Eszter Muhariga ning seekord oli lisaajal tugevam vastane.

Sellega kordas Differt Kaido Kaaberma poolt Barcelona olümpiamängudel välja veheldud tulemust. Kolm aastat tagasi Tokyo olümpial võitis Katrina Lehis pronksi, eestlaste seni ainsa individuaalse medali. Finaalikoht jääb endiselt veel ootama oma aega.

Esikümnesse on Eesti vehklejad olümpiaajaloos jõudnud veel viiel korral. Kaaberma tuli 1996. aastal Atlantas veel seitsmendaks, sama koha sai 2021 Tokyos Julia Beljajeva. Nikolai Novosjolov teenis 2012. aastal Londonis 9. ja neli aastat hiljem Rio de Janeiros 8. koha. Irina Embrich tuli Rios kümnendaks, Erika Kirpu lõpetas esitosina. 1996 Atlantas pälvisid Andrus Kajak ja Oksana Jermakova 15. koha. Need kõik tulemused saavutati epees.

Korralikult on esinetud ka võistkonnaga. Naiste Tokyo kullast oli juba juttu (selle tõid Lehis, Kirpu, Beljajeva ja Embrich), 1996 Atlantas tuli eelmine põlvkond (Jermakova, Maarika Võsu, Heidi Rohi) viiendaks. Eesti meeskond (Kaaberma, Kajak, Meelis Loit, Novosjolov) lõpetas 2000-ndal Sydneys 9. kohaga.

1968. ja 1972. aastal tuli NSV Liidu floretinaiskonna koosseisus olümpiavõitjaks Svetlana Tširkova (praegu Lozovaja), 1972. aastal pälvis Liidu epeekoondisega pronksi Georgi Zažitski.

Märksõnad

Tagasi üles