Üheksanda maailmarekordi teinud Duplantis: raske on aru saada, mida ma just läbi elasin

Copy
Armand Duplantis võitis Pariisis teise olümpiakulla. Esimest korda tuli ta olümpiavõitjaks 2021. aastal Tokyos.
Armand Duplantis võitis Pariisis teise olümpiakulla. Esimest korda tuli ta olümpiavõitjaks 2021. aastal Tokyos. Foto: SVEN HOPPE / DPA / Scanpix

Olümpia üheks maiuspalaks kujunes esmaspäeva õhtul Stade de France’il toimunud meeste teivashüppevõistlus. Rootsit esindav Armand Duplantis kaitses pealtnäha mängleva kergusega olümpiavõitu ning õhtu naelaks püstitas maailmarekordi 6.25.

80 000 pealtvaataja silme all rullus lahti vaatemäng, mida polnud olümpiaareenil nähtud 44 aastat. Just 1980. aasta Moskva mängudel võideti meeste teivashüpe viimati maailmarekordiga, kui sellega sai hakkama poolakas Władysław Kozakiewicz, kes hüppas 5.78.

Pariisis tuli hõbedale 5.95ga ameeriklane Sam Kendricks, pronksile 5.90ga kreeklane Emmanouil Karalis. Kui medalid said jagatud, oli Duplantis võistlusel teinud vaid kolm hüpet. Kuni kõrguseni 6.10, mis tähistas olümpiarekordit, sai ta iga kord hakkama esimese katsega.

6.25 alistamiseks kulus aga rohkem aega. Avakatse oli lubav, kuid lõpuks tõmbas ta lati kätega alla. Teisel katsel kerkis ta jälle lati kohale, kuid nüüd kolistas ta lati maha jalgadega. Kolmas ja viimane katse oli aga perfektne ning ajalugu oligi tehtud.

«Tegelikult on raske aru saada, mida ma just läbi elasin. Aga kui see osutub minu karjääri tipphetkeks, kui ma näiteks enam kunagi olümpiale ei jõua, siis pole sel tegelikult tähtsust. Ma olen rahul,» vahendas Duplantise muljeid Expressen.

Domineerimine tuleb alale kasuks või kahjuks?

Duplantise auhinnakapp on 24-aastase sportlase kohta autasudest tulvil. Kaks olümpiakulda, kaks MM-kulda ja kolm EM-kulda on neist kõige eredamad. Oluliste saavutuste rivis on vaid kaks kahvatumat karva medalit. 2019. aasta Doha MMi hõbe ja juunioride MMi pronks 2016. aastast.

Esmaspäevane maailmarekord Pariisi olümpial oli tema üheksas. Viimane rekord 6.24 pärines aprillist, kui ta sai saavutusega hakkama Hiinas Xiamenis toimunud Teemantliiga etapil.

Säärane domineerimine on tekitanud küsimuse: kas see tuleb alale kasuks või annab surmava hoobi? Teivashüppe jaoks on suurepärane, et on olemas selline mees nagu Mondo (Armand Duplantise hüüdnimi – toim). Kas [Sergei] Bubka ajal suri teivahüpe välja? Ei olnud ju päris nii.

«Mulle endale tundub, et pigem on huvi ala vastu kasvanud. Kõik tahavad minuga äkki rääkida teivashüppest. Enne Mondo tulekut ei rääkinud sellest eriti keegi,» arvas Rootsi raadio ekspert ja endine teivashüppaja Miro Zalar.

Expresseni ajakirjanik Tomas Pettersson kirjutas, et inimvõimete piire nihutav sportlane on alale ikkagi positiivne reklaam. «Piire murdva ja tiitel tiitli järel võitva ning end pidevalt proovile paneva sportlase jälgimises on midagi äärmiselt põnevat. Me tahame kõik seda näha,» kirjutas Pettersson. «Tahame näha, kui kõrgele ta jõuab. Tahame näha, kui palju ta võita suudab. Ja muidugi, me tahame näha ka päeva, mil ta troonilt tõugatakse. Armand Duplantis ei tapa seda spordiala. Praegu on tema see, kes sellele elu annab.»

Miks esindab USAs sündinud Duplantis Rootsit?

Kuidas on aga läinud nii, et USAs Louisianas Lafayette’is üles kasvanud 24-aastane Duplantis esindab sootuks Rootsit? Duplantise isa on ameeriklane ja ema rootslanna ning koduseks keeleks kujunes inglise keel.

Kui Duplantis hakkas enda talenti näitama, oli tarvis otsustada, mis riiki ta esindama hakkab. Louisiana ülikoolis käinud Duplantis soovis esialgu esindada USAd. Oluliseks muutujaks sai aga toonane Rootsi noortekoondise treener Jonas Anshelm.

Armand Duplantise vanem vend Andreas Duplantis oli samuti teivashüppaja ning esindas Rootsit. Nii tekkiski Anshelmil idee meelitada ka noorem vend Skandinaavia riigi koondisesse. Esimese pakkumise esindada Rootsit saatis Duplantis pikalt. Siis võttis aga Anshelm ette Duplantiste isa Gregi, kellele ta tegi pakkumise, millest oli raske loobuda.

«Ma mainisin neile, et oleksin väga õnnelik, kui Greg hakkas meie rahvuskoondise treeneriks. Mõni nädal hiljem Greg helistas mulle ja ütles, et teeme ära,» on Anshelm meenutanud, kuidas kergejõustikutäht hakkas USA asemel hoopis Rootsi värvides võistlema.

Tagasi üles