PM PARIISIS Olümpiafinaalis õigust mõistnud Eesti kohtunik: ka meie tahame saada kõige suuremaid mänge!

Copy
Pukikohtunik Iris Metspalu mõni hetk enne Pariisi olümpiamängude sulgpalliturniiri meeste üksikmängu finaali.
Pukikohtunik Iris Metspalu mõni hetk enne Pariisi olümpiamängude sulgpalliturniiri meeste üksikmängu finaali. Foto: Kanal 2

Nii nagu sportlased soovivad tulla olümpiavõitjaks, tahavad ka kohtunikud jõuda omas ametis võimalikult kõrgele. Eestlanna Iris Metspalu seda sai, ta mõistis õigust sulgpalliturniiri enim tähelepanu pälvivas mängus – meeste üksikmängu finaalis.

«Meil kõigil, kes kõrgel tasemel seda tööd teevad, on motivatsioon jõuda kõige kõrgemale. Teha kõige suuremaid võistlusi ja mänge – täpselt samamoodi, nagu seda soovivad ka sportlased,» ütles Metspalu vestluses Postimehega.

Ta tegi oma olümpiadebüüdi Tokyos ning on kahtede mängude vahel jätkuvalt tiirelnud maailma sulgpalli kõige kõrgemas mängus. Nõnda osutus ta valituks ka Pariisi olümpia 26 väljakukohtuniku hulka.

Mängude eel märkis Metspalu Eesti Sulgpalliliidule, et loodab lugeda ka otsustavaid mänge, kuid garanteeritud midagi ei ole. Turniiri peakohtunikud andsid võistluse ajal teada, et medaliheitlustesse valitakse õigusemõistjad olümpiaturniiri esimeste päevade esituste põhjal ning Metspalu kuulus paremate sekka. Ta jäi ka ise enda etteastetega rahule.

Kohe avapäeval anti Metspalu hallata päeva üks ägedamaid mänge Hiina ja Prantsusmaa segapaari vahel. See õnnestus hästi ning nõnda oli edasiseks tee lahti.

Määramisi liiga pikalt ette ei öelda. Rahvusvaheline alaliit soovib kohtunike nimed hoida võimalikult pikalt salajas, et mõnel riigil-mängijal ei tekiks kiusatust hakata neid mõjutama. Tõsi, kokkuleppemänge on sulgpallis üliraske teha, sest vaidlusaluseid olukordi ei teki just palju. Enamasti on need seotud küsimusega, kas pall kukub väljakule või auti, kuid teisteltki spordialadelt tuttav kullisilm lahendab vaidlusi ka sulgpallis. Kiire tempoga paarismängudes on tähtis roll servikohtunikul, kes peab jälgima, et pall ja reket oleksid pallimise ajal õigel kõrgusel.

Meeste üksikmängu finaalis on mänguhoos tulevane võitja, taanlane Viktor Axelsen. Taamal on pukikohtunik Iris Metspalu.
Meeste üksikmängu finaalis on mänguhoos tulevane võitja, taanlane Viktor Axelsen. Taamal on pukikohtunik Iris Metspalu. Foto: Simon West/Action Plus Sports via ZUMA Press Wire/Scanpix

Kui jõuti poolfinaalideni, usaldati Metspalule Taani ja Taiwani meespaaride heitlus. Sellele järgnes sulgpalliturniiri eelviimasel võistluspäeval naiste üksikmängu poolfinaal hispaanlanna Carolina Marini ja hiinlanna He Bing Jiao vahel ning viimasel päeval meeste finaal Viktor Axelsen (Taani) – Kunlavut Vitidsarn (Tai).

«Siin Pariisis oli üldise hinnangu kohaselt kõigi aegade tugevaim kohtuniketiim. Naisi oli 26 kohtunikust 10, BWF (rahvusvaheline sulgpalliliit – V.A.) soovib, et naiste esindatus oleks korralik.

Võtsin algusest peale seisukoha, et teen oma parima, ning kui selgub, et jään veel parematele alla ega pääse otsustavatele mängudele, siis väga ei kurvasta,» lausus Metspalu, kes ei pidanud kurvastama.

Üks medalimängude päev – laupäev – jäeti talle ka vabaks. Juhuslikult oli siis tegemist kümnevõistluse teise päevaga ning Metspalu läks õhtul kaasa elama Stade de France’ile selle ala lõpplahendusele.

«Tavalistel turniiridel võib mõni päev venida 16 tunni pikkuseks, olümpial jääb sul aega ka enda jaoks. Turniiri alguses koosnes iga päev kolmest sessioonist, kohtunik osales neist maksimaalselt kahes ja sai maksimaalselt neli mängu päevas. Ning lõppfaasis, kus kõiki 26 kohtunikku enam vaja ei läinud, oli meil päevas ainult üks mäng.»

Metspalu «saagiks» Pariisis jäi 16 mängu, neist 10 pukis ja 6 servikohtunikuna. Tähelepanuväärne on asjaolu, et poolfinaalidest alates usaldati talle kõik mängud pukis.

Iris Metspalu Pariisi olümpiamängude maskottidega.
Iris Metspalu Pariisi olümpiamängude maskottidega. Foto: Erakogu

Seda, et Metspalu saab kahel viimasel päeval õigust mõista, teatati talle päev varem. Et konkreetseks mänguks osutus pühapäeval aga naiste poolfinaal Marini ja He vahel, aga alles sama päeva hommikul. Vana Maailma kohtunike tase on praegu väga tugev, viiest olümpiafinaalist neli anti eurooplaste lugeda.

Metspalu osalusel peetud mängudes ei saadud hakkama ka draamata. Rio olümpiavõitja ja neljakordne maailmameister Marin võitis poolfinaalis He vastu esimese geimi 21:14 ja juhtis teises, kuid vigastas siis põlve.

Mida tunneb niisugusel hetkel kohtunik? «Me kõik teame, kui palju on sportlased siia jõudmiseks vaeva näinud. Igaüks on olümpiakoha välja teeninud. Iga kord, kui keegi saab vigastada, tähendab see lisaks valule väga suurt inimlikku pettumust. Sa näed, kui palju suuri arme on Marini põlvede piirkonnas. Ja siis jälle põlv läheb. Ta proovis paar punkti edasi mängida, aga sellest ei tulnud midagi välja. Võiduseisust niimoodi medal kaotada. See on väga-väga kurb, südantmurdev vaatepilt,» rääkis Metspalu.

Kui kohtunik ronib olümpiafinaaliks pukki, kas temagi pulss lööb lakke? Metspalu pakkus, et hetkeks võis see üle 100 olla, aga kui mäng algas, siis selle tähtsusele enam ei mõtle. Küll teab ta, et oma olümpiaturniiri esimese mängu eel oli pulss 110. «Olümpiamängude atmosfäär on hoopis teine, publik on hoopis teine. Sa tunnetad tavaturniiriga võrreldes suuremat vastutust.»

Meeste finaalis alistas Axelsen Vitidsarni koguni 21:11, 21:11. Metspalu sõnul ei kajastanud skoor väljakul toimuvat. «See oli ilus ja sugugi mitte nii ühepoolne mäng. Ent üks pool oli mänguks väga hästi valmistunud, vaimselt väga hästi valmis ning suutis oma tugevused peale suruda,» võttis Metspalu mängu kokku.

Kolme aasta taguselt Tokyo olümpialt sai ta hoopis teistsuguse kogemuse. «Sportlased on alati tublid, aga kui palju annab publik juurde! See on võrreldamatu,» ütles ta.

Nõnda lahkub Metspalu Pariisist kõige paremate tunnetega, aga sugugi mitte kauaks. Kolme nädala pärast tuleb ta tagasi, paraolümpiamängudele! Tänavu mõistis ta õigust parasulgpalli MMil, mõne aasta eest ka ühel suurel turniiril Dubais.

Kui praegu elasid kohtunikud võistlejatest eraldi, hotellis, siis paramängudel majutatakse nad olümpiakülla. «Saan ka need pappvoodid ära proovida,» lõpetas Metspalu naerdes.

Märksõnad

Tagasi üles